Awards

2022 WDCGP

1st Place: Bella Ci Dormi / Choreography: Mimmo Miccolis

1st Place: Terra E Liberta / Choreography: Mimmo Miccolis  

1st Place: Bliss / Choreography: Marina Timofeeva

2nd Place: Ethos / Choreography: Ashley Canterna-Hardy 

Best Costume Award for all costumes: Akhmedova Ballet Academy

2nd Senior Classical Solo Category – Maggie Cusick

3rd Senior Contemporary Solo Category – Maggie Cusick

2nd Teen Contemporary Solo Category – Eleanor Merritt

2nd Youth Classical Solo Category – Emma Paskhal

1st Youth Contemporary Solo Category – Emma Paskhal

2nd Pre-Competitive Category – Alina Tsung

Top 12 Solo Category – Lucy Qian, Jojo Levin, Tess Moayedi, Juliana Anderson, Abigail Riley, Ariel Barnett, Elaine Zhang 

2022 YAGP NYC, NY Semi-Finals

Invited to YAGP finals: Lucy Qian as soloist, Ethos, Bella Ci Dormi and Bliss

3rd Place: Bliss / Choreography: Marina Timofeeva 

3rd Place: Bella Ci Dormi / Choreography: Mimmo Miccolis

Top 12 Senior Contemporary Category – Lucy Qian

Top 24 Senior Classical Category – Eleanor Merritt

Top 12 Pre Competitive Classical and Contemporary Category – Emma Paskhal

2022 National Ballet Competition, DE

1st Place/Gold: Bliss / Choreography: Marina Timofeeva 

2nd Place/Silver: Terra E Liberta / Choreography: Mimmo Miccolis 

Bronze: Senior Classical & Contemporary Category – Lucy Qian

Bronze: Senior Classical & Contemporary Category – Maggie Cusick

Top 10: Senior Classical & Contemporary – Eleanor Merritt

Top 5: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Josephine Levin

Top 5: Preparatory – Emma Paskhal

2022 YAGP Philadelphia, PA Semi-Finals

3rd Junior Classical Category – Lucy Qian – invited to YAGP finals 2022

2021 YAGP Tampa Finals, FL

Top 12: That’s Amore

2021 National Ballet Competition, DE

Outstanding School Award for the Akhmedova Ballet Academy

3rd Place/Bronze: On the Volga 

Gold:  Junior Classical & Contemporary Category – Lucy Qian

Bronze: Senior Classical & Contemporary Category – Maggie Cusick

Gold: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Alexandra Gutman

Bronze: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Isabelle Wu

Top 5: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Josephine Levin

2021 Washington DC Grand Prix, MD

Honored Teacher Award junior division for Mme. Akhmedova

1st place for:

Code Name Resilience 

On the Volga 

That’s Amore 

1st Senior Classical & Contemporary Category – Isabelle Wu

1st Teen Classical & Contemporary Category – Maggie Cusick

1st Junior Classical & Contemporary Category – Lucy Qian

3rd Senior Contemporary Category – Alexandra Gutman

2nd Junior Contemporary Category – Jennifer Ku

3rd Pre-Competitive Category – Alina Tsung

Top 12 Senior/Teen/Junior Classical & Contemporary Category – Jojo Levin, Tess Moayedi, Abigail Riley, Ariel Barnett

2021 YAGP Philadelphia, PA Semi-Finals

Outstanding School Award for the Akhmedova Ballet Academy

Outstanding Choreographer Award for Ashley Canterna-Hardy

1st for All Ensembles:

Code Name Resilience  – invited to YAGP finals

On the Volga – invited to YAGP finals

Gypsy Fire 

That’s Amore – invited to YAGP finals

Pizicatto 

1st Senior Contemporary Category – Isabelle Wu

Top 12 Senior Classical Category – Isabelle Wu

Top 24 Senior Classical Category – Maggie Cusick

Top 24 Senior Classical Category – Alexandra Gutman

Top 12 Junior Classical Category – Nina Hohlt

Top 24 Junior Contemporary Category – Nina Hohlt

2021 YAGP Miami, FL Semi-Finals

3rd Junior Classical Category – Nina Hohlt

2021 YAGP Philadelphia, PA Semi-Finals

2nd place Junior Classical – Lucy Qian – invited to YAGP finals

2nd place Junior Contemporary – Lucy Qian – invited to YAGP finals

2020 National Ballet Competition, DE

1st place – Gold medal Junior Classical & Contemporary– Lucy Qian

3rd place – Bronze medal Junior Classical & Contemporary – Luna Robert

3rd place- Bronze medal Ensemble – “Ciao Amore”

Top 6 Senior Classical & Contemporary – Isabelle Wu

2020 Playa del Carmen Ballet and Contemporary Dance Competition, Mexico

1st place Pre Competitive Classical & Contemporary– Lucy Qian

3rd place Junior Classical & 1st place Contemporary – Luna Robert

2nd place Senior Classical – Alexandra Gutman

1st place Professional Classical & 2nd place Contemporary – Jessica Novakovich

2nd place Duet “Primavera” – Lucy Qian, Luna Robert

2020 YAGP Philadelphia, PA Semi-Finals

3rd place Junior Classical – Lucy Qian -invited to YAGP finals

Top 6 Junior Contemporary – Lucy Qian -invited to YAGP finals

2019 National Ballet Competition, DE

Outstanding School Award for the Akhmedova Ballet Academy

2nd place Pre Professional Senior Classical & Contemporary– Katherine Newcomb

3rd place Senior Classical & Contemporary – Emmakate Franz

4th place Senior Classical & Contemporary – Isabelle Wu

3rd place Junior Classical & Contemporary – Eleanor Spencer

4th place Junior Classical & Contemporary – Lucy Qian

Award of Jury Encouragement– Caroline Hamilton

1st place Ensemble – “Yablochka”

2nd place Ensemble – “Bella Donna”

4th place Ensemble – “Odalisques”

5th place “Chiaroscuro”

2019 YAGP Philadelphia, PA Semi-Finals

Top 12 Senior Classical – Lily Janneck

Top 12 Junior Classical Category – Madeleine Cartillier

2019 YAGP Boston, MA, Semi-Finals

Outstanding Teacher Award for Mme. Akhmedova

1st place Senior Classical – Katherine Newcomb

Top 12 Junior Contemporary – Madeleine Cartillier

3rd place Ensemble – “Bella Donna”

Top 12 Ensemble duet “Chiaroscuro” – Katherine Newcomb, Caroline Hamilton

2018 World Ballet Arts Competition Grand Prix, Niagara Falls Finals

Best Teacher Award for Mme. Akhmedova

1st in the Ensemble Category for the duet “Chiaroscuro” – Katherine Newcomb, Caroline Hamilton

3rd in the A Classical Category and 5th in the A Contemporary Category – Lucy Qian

4th in the B Classical Category and 7th in the B Contemporary Category – Caroline Hamilton

6th in the C Classical Category and Potential Award in the C Contemporary Category – Katherine Newcomb

2019 YAGP Philadelphia, PA Semi-Finals

Outstanding Teacher Award for Mme. Akhmedova

2nd in the Pre Competitive Classical and Contemporary Category – Lucy Qian – invited to YAGP finals

2nd in the Junior Classical Category and 2nd in the Junior Contemporary Category – Caroline Hamilton

Top 6 in the Senior Classical Category – Katherine Newcomb

2nd in the Ensemble Category for the duet “Chiaroscuro”

2018 World Ballet Arts Competition Grand Prix, NYC Semi-Finals

Best School Award for ABA

Best Teacher Award for Mme. Akhmedova

2nd in the A Classical Category and 1st in the A Contemporary Category – Lucy Qian

5th in the B Classical Category and 3rd in the B Contemporary Category – Madeleine Cartillier

2nd in the B Classical Category and 2nd in the B Contemporary Category – Caroline Hamilton

1st in the C Classical Category and 1st in the C Contemporary Category – EmmaKate Franz

5th in the C Classical Category – Lily Janneck

3rd in the C Classical Category and 6th in the C Contemporary Category – Katherine Newcomb

2nd in the D Classical Category and 2nd in the D Contemporary Category – Dominique Buckman

1st in the Ensemble Category for the duet Chiaroscuro

2018 International Ballet Competition Domenico Modugno, Italy 

3rd place in the Senior Classical Category – Katherine Newcomb. Top 12 in the Junior Classical Category – Caroline Hamilton, Isabelle Wu. Top 15 for the ensemble piece “Champions Rising”.

2018 YAGP Boston, MA Semi Finals

3rd place in the Junior Classical Category – Caroline Hamilton.

2nd place in the Junior Classical Category – Caroline Hamilton.

2018 YAGP Winston-Salem, NC Semi-Finals

3rd place Pre Competitive Classical and Contemporary – Nora Schaefer. 3rd place Senior Classical – Ryan Vyskocil. 2nd place for the ensemble piece “Ultimo Momento”. Top 12 Isabelle Wu, Lily Janneck in the Classical Junior Category. Top 12 Katherine Newcomb in the Senior Classical Category. Ashley Canterna-Hardy received Best Choreographer.

2017 YAGP Philadelphia, Pennsylvania Semi-Finals

1st place Senior Classical – Le Corsaire – for Ryan Vyskocil. 1st place Senior Contemporary – Palladio – for Ryan Vyskocil. 2nd place for the ensemble piece “Champions Rising”. Top 12 for Caroline Hamilton in the Contemporary Category. Top 24 for Caroline Hamilton, Katherine Newcomb and Caitlin Rogers in the Classical Category. Ashley Canterna-Hardy received Best Choreographer.

PTP students competed at the NYC Finals !

2016 IBC Easton, Pennsylvania

Caroline Hamilton received 1st place in the Classical Category.

2016 YAGP Boston, Massachusetts Semi-Finals

Skye Bork received Top 12 in the Contemporary Category.

2016 YAGP Pittsburgh, Pennsylvania Semi-Finals

3rd place Senior Contemporary for Jessica Kinnaman, 2nd place Ensemble “Bernini’s Angels”. Top 12 Classical for Jessica Kinnaman and Ari Depireux.

2015 YAGP Austin, Texas Semi-Finals

2nd place Senior Classical Devision for Jessica Kinnaman, 3rd place Ensemble “Romperu”. Top 12 for Jessica Kinnaman in Contemporary, Top 12 for Elise Haukenes in Contemporary and Top 24 for Skye Bork in Classical.

2014 Tanzolymp International Ballet Competition, Berlin, Germany

 Gold medal in Classical 13-15 year old Division: Jessica Kinnaman for “Le Corsaire” and “Talisman”

2014 YAGP Pittsburgh, Pennsylvania Semi-Finals

 Outstanding School Award, 2nd place Senior Contemporary Division: Natalie Schott for “Aftermath”, 3rd place Ensemble: “Architect of the mind” , Top 12 Junior Contemporary Division: Elise Haukenes for “Haunted”, Top 12 in both Junior Classical and Contemporary Division: Jessica Kinnaman for “Corsaire” & River flows in you”

2013 YAGP New York City Finals

Top 12 Senior Women’s Division: Deanna Pearson

2013 YAGP Atlanta, Georgia Semi-Finals

 2nd place Ensemble: Odalisques from “Corsaire”, 3rd place Contemporary Senior Division: Zoe-Newton Mason, Top 12 in both Senior and Classical and Contemporary Divisions: Amelia Grubb for “Corsiare” and “Reverie”, choreographed by Jacqueline Akhmedova, Top 12 Junior Classical Division: Jessica Kinnaman for “Princess Florine”, Top 12 Ensemble: Elise Haukenes and Jessica Kinnaman for “Pearls” from the Little Humpbacked Horse.

2012 YAGP Columbia, South Carolina Semi-Finals

 2nd place Duet: “Appassionata” Deanna Pearson and Logan Hillman

2012 YAGP Philadelphia, Pennsylvania Semi-Finals

Grand Prix: Deanna Pearson for “Paquita” & “Carmen”

2010 Tanzolymp International Ballet Competition Berlin, Germany

 Gold medals in Classical and Contemporary Categories: Deanna Pearson for “Pavillion d’Armide”, “Talisman” and “Veneno”